Holografický monitor, jehož obraz se nehybně vznášel nad stolem, pomalu odpočítával čas. Zelené oči netrpělivě sledovaly stále se zmenšující cifru. Ze dvou hodin zbývalo již jen pouhá minuta a pár vteřin. Kompletní Databáze galaktických dat. Offline. Denně aktualizovaná. Vlhký sen každého, kdo touží po vědění, avšak je líný si pamatovat. A noční můra toho, kdo to má platit; to se potvrdiloi i zamítnutím žádosti návrhu na roční předplatné. Jelikož však bylo vedení Perunica Express konstruktivní, odkázalo knihovnici na firemního áj-tý specialistu přezdívaného Lucky.
Alice se sice pokusila s hlavním (resp. jediným) informačním technikem osobně sejít, ale byla jím vždy odbytá pouze elektronickou zprávou, u níž jejich konverzace i zůstala. Jen jednou vzbudila zřejmě jeho zájem, a to ve chvíli, kdy se dotázal, zda náhodou není markýzou Alicí z Wonderlandu. Ano, byla. No a? Pevně doufala, že alespoň za video, kde ji poznal, opravdu zaplatil a nehackoval Wonderland tak, jako nyní Databázi galaktických dat.
Odpočet konečně dosáhl vytoužené hodnoty 00:00:00 a uprostřed obrazovky svítil nápis “Complete”. Procento zaplnění serverů společnosti bylo sice o trochu vyšší, avšak o mnoho vědomostí bohatší. Ne o mnoho - s trochou nadsázky by se dalo říci, že o všechny. Databáze galaktických dat totiž schraňovala reference snad ke všem pojmům, které byly v historii Extranetu vyhledávány; včetně horse porn a krogan balls.
Notifikátor v pravém spodním rohu obrazovky začal divoce blikat, čímž dával Alici na vědomí, že jí byla doručena urgentní zpráva. Na nic nečekala a pustila se do svého prvního oficiálního úkolu v rámci kariéry u Perunica Express. Předpokládala sice, že výlet na Tuchanku nebude probíhat podle plánů, ale že se situace zvrhne v tavení Grokových vnitřností opravdu nemyslela. Rozvážně vstala ze židle, otevřela jednu ze svých nově zavedených skříní a vytáhla z ní lahev temně rudého vína, sklenici, popelník a krabičku cigaret, kterou nafasovala v baru od Bon v onen slavnostní večer. Interkomem se spojila s bezpečnostním oddělením, jemuž vysvětlila celou kritickou situaci vyžadující krajní řešení, na základě čehož docílila vypnutí požárního alarmu v oblasti hydroponické farmy, v níž měla zřízenou svou kancelář. Po chvíli skutečně červená kontrolka detektoru kouře zhasla, což oslavila plamenem zapalujícím její první pracovní a nalitím poctivé dvoudecky kadarského pozdního sběru.
S ubíhajícími hodinami přibývaly vajgly v popelníku a vypité lahve vedle stolu. Od zdí se odrážely pouze syntetické zvuky způsobené údery prstů do holoklávesnice, občasné zavrčení hydroponického systému a příležitostně hlas z reproduktoru v rámci několika telefonátů do nejrůznějších koutů galaxie.
“Dokonáno jest,” pravila nahlas, jakoby se snažila udělat tečku za mnohostránkovými poznámkami, které během dané doby nashromáždila. Teď již nastala chvíle, kdy je všechny musí přežvýkat do srozumitelné formy a odeslat posádce Vesny, která zřejmě čeká na odpověď plná nadějí, že se na zpáteční cestě nebude muset stravovat prošlými konzervami zapadlými za zaprášenou bednou na konci nákladového prostoru. Zapla tedy kameru snímající její tvář, kvalitu nahrávky nastavila na nejnižší kvalitu z důvodu hladkého a nenáročného přenosu k příjemci a s poněkud přiopilým tónem spustila:
“Vážení.” Následovala několikavteřinová dramatická pomlka, během které se snažila najít vhodná slova, kterými by se rozloučila s kroganským kuchařem, což však nakonec zavrhla.
“Následující informace berte s rezervou, avšak snažila jsem se najít co možná nejpestřejší škálu řešení vaší situace. Závěr však musíte vyvodit sami. A omlouvám se za nepsanou odpověď, ale tohle zabere určitě méně času.”
Ze stolu vzala další ruličku tabáku zabalenou do bílého papírku a benzínovým zapalovačem iniciovala její hoření.
“To, co dokáže udělat hladový chřtánovčí žaludek zřejmě nemusím vysvětlovat, jelikož máte před očima příklad, který nenahradí ani tisíce knih. Kontaktovala jsem svého známého, který na téma biologie chřtánovců psal diplomovou práci. Pravdou je, že se opravdu nezabýval případem, kdy někdo naplnil své břicho takovým lahodným mokem. Mám-li citovat přesně jeho slova, pak uvádím: Takový čůrák snad ani nemůže v celé zasrané galaxii existovat, takže mě, kurva, přestaň otravovat s podobnýma píčovinama. Vlastně to řekl o trochu hruběji. Takže ne, tudy cesta nevede.”
K ústům přiložila okraj sklenice a napila se jemně nažloutlé tekutiny.
“Druhá věc, kterou mi současná situace živě připomněla, je pradávná slovanská legenda o Slavojovi Bezbožném. Byl to neobyčejně namyšlený a povýšený bojovník. Jeho sebevědomí bylo tak bezbřehé, že jednoho dne se vydal za nebeským kovářem Svarogem a žádal ho, aby mu ukoval zbroj ze slunce. Svarog nevěřil vlastním uším, avšak jelikož byl spravedlivý, řekl mu, že má-li na prsou nosit sluneční zlato, pak napřed musí dokázat, že jeho tělo dokáže vzdorovat slunečnímu žáru. I dal mu za úkol napít se doušku sluneční esence. Slavoj Bezbožný bez hnutí brvou vypil celý pohár až do dna… a zemřel. Dosti krutou a bolestivou smrtí. Shořel zevnitř. Plyne z toho ponaučení, že člověk by se nikdy neměl snažit povyšovat se nad bohy. Rozdíl je v tom, že Svarog nebyl smradlavý krogan a žádná hvězda v dosud probádaném vesmíru není složena z plazmy tvořené žaludečními šťávami obřího červa.”
Mírný úsměv na její tváři vystřídal vážný výraz.
“Ne, teď doopravdy. V archívech jsem našla sice pár zmínek o podobné zkoušce, se kterou se mnohé tlupy kroganské společnosti snažily vypořádat, ale většinou to končilo fiaskem. Vlastně se divím, že bylo vůbec potřeba využít genofág, jelikož dobrovolné podstoupení takové zkoušky je důazem, že krogané nemají příliš vyvinutý smysl pro přežití v rámci civilizačního vývoje. Rovnou zavrhněte dlouhodobé léčení pomocí medigelu a stávající medicíny, jelikož to pouze zbrzdí rozklad živé tkáně, která přišla do kontaktu s chřtánovčími trávícími kyselinami. Krogani toto většinou řešili vyvoláním zvracení, což při včasné aplikaci, kroganí regeneraci a troše štěstí zabránilo jisté smrti. Není však s údivem, že podobné řešení bylo vždy bráno jako nesplnění zkoušky. Existují ovšem svědectví, že na Tuchance žije hmyz nazývaný klepetník jeskynní. Dokonce jsem o něm našla zmínku i v dané diplomové práci toho svého známého biologia. Klepetník jeskynní žije v podzemních jeskynních, ale když přijde doba páření, začne vylučovat enzym, který přiláká chřtánovce. Ten ho i se vším kolem sežere. V jeho žaludku se pak sameček klepetníka páří se samičkou klepetníka. Díky specifickému slizu pokrývajícímu jejich tělo je agresivní žaludeční šťávy chřtánovce nerozloží, a tak se svezou trávícím traktem chřtánovce společně s jeho výměšky ven, kde samička naklade vajíčka. Tudíž - čístě teoreticky - pokud by se vám podařilo najít jedince klepetníka jeskynního a extrahovat z něho jeho sliz, snad byste měli k dispozici látku, která odolává žaludečním šťávám chřtánovce. Problém je v tom, že klepetník není zase tak běžný druh… a vlastně ještě jedna věc. Průměrná velikost klepetníka jsou 3 metry. Není to žádný drobeček.”
Alice výmluvně rozhodila rukou a v rámci únavy i opilosti zavrávorala na židli.
“Tak, to je asi tak vše, co jsem byla do současné doby schopná zjistit. Pokud by bylo už pozdě, v příloze sdílím popis kroganských pohřebních rituálů. Tam jsou některé praktiky taktéž na hraně slušných mravů. Držte se. Alice, základna Canterbury base, planeta Veles. Konec.”
Vypla nahrávání, zprávu odeslala a pomalu se zanořila do opěradla. Během několika vteřin usnula. Od zdí se odráželo pouze občasné zavrčení hydroponického systému.